COVİD-19 GÜNLERİ-6

COVİD-19 GÜNLERİ-6

COVİD-19 GÜNLERİ-6

 

Gelecek günler, geçmiş günlerden farklı olmayacak (Şeyh Sait)

Yalanlarınızla baş edemedim, bana dert oldu. Ama sizin önünüzde diz çökmeyeceğim. Bu size dert olsun (Seyit Rıza)

Heverkan Sultanı Haco Axa Mizizax’e de toplumsal birliği sağlamak için uğraşıyordu. Haco Axanın yükselişi, halkın gözünde değer kazanması ve halkta karşılık bulunması, başta Osmanlı yetkilileri, Dekşuri aşiretleri ve ne yazık ki bazı akrabaları tarafından çekemediler. Mizizax’e de aynı zamanda akrabası olan Xalef’e Circo Heverkan Sultanına destek olacağına hep köstek oluyordu. Xelef’e Circo fırsat buldukça köylülere zülüm ediyordu. İnsanların onurlarını kırıyordu, köylüleri aşağılıyordu. Kendince saygı kazanmak istiyordu. Haco Axaya gösterilen saygıyı kendisine de gösterilmesini istiyordu. Ancak saygı kazanmak için uğraşırken, daha çok saygı kayıp ediyordu. Yaptığı her şeyi halkın gözünde bir karşılığı olmuyordu.

Osmanlı yetkilileri ve Dekşuri aşiretlerin kışkırtmasıyla Xale’ê Circo içindeki kini küserek Haco Axanın kardeşini öldürmesiyle Mizizax’e terk etmek zorunda aldı. Xalef’ê Circo eşi Midyat’ın Estleli oluğundan dolayı, kendisi de Midyat’a geldi.

Xalef’ê Circo Midyat’a kaçtıktan sonra, canını kurtarmak için, kendince Haco Axanın yerini almak için hile, iftira ve kalleşliğe başladı. Kaymakam ve Mardin paşanın arasında mekik dokumaya başladı. Haco Axanın haberi olmadığı, bir alakası olmaması, ama bölgede yapılmış tüm haksızlık, adam öldürme ve Dekşuri aşiretlere karşı yapılmış tüm olumsuz hareketleri sıralayarak, kendisini de şahit göstererek Haco Axa aleyhinde suç belgeleri düzenledi.

Xalef’ê Circo’nun çabası Midyat kaymakamı ve Mardin paşası ile evrakları hazırladılar ve Payitahta İstanbul’a gönderdiler.

Kürtlere olan fobileri, Kürt düşmanlığını ve korktukları Kürtlerin birliğin adını kullanmadılar. Haco Axa için, halka gösterdikleri suç unsuru, Haco Axa Yezidi ve Hristiyanları da kendi himayesine aldığını söyleyerek, İslamiyet’e karşı suç işlediklerini gerekçe göstererek, Haco Axa için öldürme fermanı alıp, orduyu Midyat’a gönderdiler.

İslamiyet’in kutsal kitabı olan Kur-an da geçen ayetlere muhalif ettiklerini iyi biliyorlardı. Ama yine Haco Axa’yi ortadan kaldırmak için, Kur-an’ın ayetlerini hiçe saydılar. İftira etmek, İhanet etmek, yapmadığı bir şeyle insanları suçlamak İslam dinine aykırıdır.

Kürtlerin birliğini bozmak, halkın gözünde, gönlünde karşılığı olan Haco Axayı ortadan kaldırmak, Kur-an’ın ayetlerine dahi muhalefet ettiler. Allah’ın emirlerini hiçe saydılar. Hezimete uğradıklarında da bir birini suçladılar.

Şeyh Sait’in “Gelecek günler, geçmiş günlerden farklı olmayacak” sözleri o gün Haco Axaya karşı Dekşuri aşiretlerin yaptıkları Kürt ve Kürdistan’a kötülük halen devam etmektedir. Yakın geçmişe bakılırsa o gün ihanet edenler, düşmanların saflarında yer alanlar, bu gün yaptıkları o gün yaptıklarından bir farkları yok.

Yakın geçmiş tarihe baktığımızda Haco Axaya karşı ihanet içinde olanlar, Şeyh Sait’e karşı ajanlık yapanlar, Seyit Rıza’yı kandırmaya çalışanların hepsi aynı soylardan geldiklerini görebilirsiniz. Hiyerarşi olarak o günlerde Kürtlerin birliğine karşı Kürtlerin düşmanların yanında olanlar, bu gün de aynı şeyi devam ediyorlar.

Dekşuri aşiretleri o günlerde yaptıkları, bu gün yine aynısını yapıyorlar. “Kürdüm ama” sözcüğünü kullanarak kendini Kürt düşmanlarına sevindirmeye çalışıyorlar. Kürt düşmanlarına hizmet yaptıkları sürece de, sevilecekler.

Özelinde Kürtlerin birliğine saldıranlar, o gün Haco Axaya iftira atıp, Yezidi ve Hristiyanları gerekçe göstererek saldırdılar. Bugün yine başka bir şey bahane ederek Kürtlerin birlik oluşuna saldırıyorlar. Amaçları ne dindir, ne halkın değerleridir, tek bir amaçları vardır. Kürtleri farklı ideolojik adı altında saldırmak.

Covid-19 günlerinde üç maskeyi dağıtmayı beceremeyenler, boğazına kadar pisliğe batanlar, yolsuzluk, gasp etme, çalmak ve vatana ihanet etmek konusunda paçalarından pislik dökülenlerin yaptıkları tek şey HDP üzerinde Kürtlere saldırmaktır. İstanbul ve Ankara da uğradıkları yenilgiyi hazım etmeyerek HDP Belediyeleri işgal ediyorlar. HDP’nin tek bir belediyesi kalmaya kadar da devam edecekler.

Söz konusu HDP ise; size açık önerim HDP’yi kapatın. Ama hırsız olduğunuz kadar, yalancısınız, riyakârsınız, HDP’yi kapatmak istemiyorsunuz. Parti kapatmaya karşısınız ama Partilerin işlevlerini istemiyorsunuz. İstediğiniz sadece tabela partileridir.

HDP ile PKK’yi aynı tutuğunu söylüyorsunuz. Davranışlarınız da o yöndedir. PKK üzerinden HDP’ye saldırıyorsunuz. Ancak ne kadar HDP’yi PKK ile özdeştirerek yıpratmaya çalışırsanız, o kadar da PKK’yi meşrulaştırıyorsunuz. Madem PKK/HDP aynıdır. Mecliste vekilleri, 81 il de parti binaları, il ve ilçe başkanları ve en önemlisi de hazineden düzenli olarak payına düşeni para yardımı almaktadır.

Siz ne kadar HDP/PKK aynı diye ortalarda konuşarak HDP’yi yıpratmaya çalıştıkça, biz de sizin PKK’ye yardım etiğinin sonucuna varıyoruz.

Bizi ikna etmeniz gerekenleri sıralayalım;

  1. HPD/PKK aynı değilse; hemen HDP den özür dileyip, işgal ettiğiniz belediyeleri teslim ederek ve siyasi tutsakları serbest bırakırsınız.
  2. HPD/PKK aynı ise; Hemen HDP’yi kapatacaksınız. (Şahsi fikrimi merak ediyorsanız, HDP’yi kapatmaktan yanayım. Sizin istediğiniz gibi tabela partisi olmaktansa, olmaması daha iyidir) Aksi takdirde iki yüzlü duruma düşüyorsunuz. Size iki yüzlü, yalancı, düzenbaz diyeceğiz.
  3. HDP/PKK aynı ise ve siz HDP’yi kapatmıyorsanız; Meydanlara çıkıp “Biz PKK’ye yardım ediyoruz. PKK meşru bir örgüttür” diyeceksiniz.

Ahlaktan yoksun olanlar, bize ahlaktan söz edemezler. Teröristlere tırlarla yardım gönderenler bize yardım yataklıktan söz edemez. Kur-an’ın ayetlerini inkâr edenler, bize İslamiyet’ten söz edemezler.

HDP birlikte yaşam projesi olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bugün gelinen durum gösteriyor ki, birlikte yaşam olanakları tamamen ortadan kalkmıştır. Birlikte yaşamı imkânsız hale getirmişsiniz.

19.05.2020