ABD’nin önde gelen itibarlı dış politika dergisi Foreign Policy’i tarafından dünya lideri seçiti

Demirtaş Dünya Lideri Seçildi

ABD’nin önde gelen itibarlı dış politika dergilerinden Foreign Policy’nin 7 yıldır her sene düzenlediği en etkili 100 küresel düşünürler arasına bu yıl Türkiye’den sadece HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş girdi.

Demirtaş ”meydan okuyucular” kategorisinde ve ”Erdoğan’ın hayalini yıkan” tanımlamasıyla girdi.

Dergi, Demirtaş’ı şöyle tanıttı: ”42 yaşındaki avukat HDP’nin liderliğini yaparak Haziran seçimlerinde yeterince koltuk kazanarak HDP’nin cazibesini genişletti, partinin sadece Kürt çıkarlarını değil ayrıca liberalizm, kadın, çevre ve Erdoğan’ın otoriterliğine karşıtları da temsil etmeye başladı. Cumhurbaşkanı (Erdoğan) Demirtaş’ı ”terör örgütü arkasında duran” biri olarak resmetmeye çalıştı. Demirtaş’ın fikirleri, karizması ona ”Kürt Obama” takma ismini kazandırdı ve kafası karışık Erdoğan’a meydan okumaya devam ettiği Türkiye’nin siyasi atmosferine fırlattı.”

Foreign Policy dergisi, ”karar vericiler” ”meydan okuyucular” ”mucitler” ”hak savunucuları” ”artistler” ”yardımseverler-doktorlar” ”stewards” ”vakanüvisler.’

Sıralamaya Davutoğlu 2010 ve 2011 yıllarında girmişti ve 2011 yılında bizzat Washington’da ödül törenine katılıp, bir de konuşma yapmıştı. Erdoğan da 2011 yılında yine bu sıralamaya girmişti.

100 kişilik listeye giren bir başka Kürt ise KRG’nin Kürt savaşçıları Peşmergeler hakkında yaptığı ”Revolution-Devrim” şarkısı ile ünlü olan pop müzik starı Kürt Helly Luv oldu.

Görüşünüzü Bildirebilirsiniz


Görüş bildirebilmek için, giriş yapmanız gerekir

Yapılan Görüşler