Köy yakılmış, yıkılmış, sonradan birkaç ev onarılmıştı ama evler harabe halindeydi.

Qumrike ve Yezidi Köyü

Qumriké

Bu ismi uyduğumda, öyle pek şaşırmadım. Bir çok sanatçı güzellemesinde Qumriké adını kullanmış veya hikayesini anlatmaya çalışmıştı.

Maruf alan annesinden yada anneannesinden duyduğu hikayeyi bize aktarıyordu.

Mîr Bedirxan soyundan Cizre ve çevresinde kalanlar. Cumhuriyet döneminde Türkler kalanları da sürgüne gönderirken. Qumriké bir köyde evli olduğu için sürgüne gönderilmemişti. Mir hanedanlığı sürgüne giderken arkasında ağladığı ve yaşadığı sürece de bu acıyla yaşamıştı Qumriké.

Biz bu hikâyeyi öğrenip de ona göre bir senaryo kurguladık. Çekime gitmek için ekip olarak köye gittiğimizde, bir kez daha bir acıyla uyanmış oldum. Köy Yezidi köyüydü. Köy yakılmış, yıkılmış, sonradan birkaç ev onarılmıştı ama evler harabe halindeydi.

Ekip çalışmalarını tamamladı, çekimlerin bir kısmını da yaptılar, ancak Qumriké yi canlandıracak bayan oyuncu bizimle gelmemişti ve tüm ekip onu bekliyorlardı. Yaklaşık üç saat oyuncunun gelmesini bekledik. Sanırım kimse hollywood oyuncuları dahi bu kadar beklemiş değildir. Nede olsa büyük dağları küçük insanlar yaratmışlar misali.

Ekip oyuncuyu beklerken, ben ayrılıp köyü gezmek ve tanımak istedim. Baştan beri muhtar bize soğuk bakıyordu. Muhtarı yalnız bir yerde bulup konuştum. Haksızda sayılmazdı, ama bütün Müslümanları aynı kefeye koymak yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım.

Karanlık çökmesiyle köyden ayrıldık. Tekrar o köye döner miyim bilmiyorum. Ama geri gidersem muhtarın tüm düşündüklerini yazacağım, hem de detayı uzun bir roman olarak.