Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 35 yaş altı gençlere verilen hibe ve kredi

Haydi gel köyümüze geri dönelim

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 35 yaş altı gençlere verilen hibe ve kredilerin köye dönüş projesine dönüştürmek istedikklerini belirterek "Haydi gel köyümüze geri dönelim" dedi. 

"Haydi gel köyümüze geri dönelim..."

TMO ve ET ve Süt Kurumunun (ESK) regülasyon göreviyle öne çıkacağını vurgulayan Çelik, "35 yaş altı gençlerimize dönük 30 bin lira hibe, 50 bin lira faizsiz kredi desteğimiz var biz bunu köye dönüş projesine dönüştürelim diyoruz. Haydi gel köyümüze geri dönelim..." ifadelerini kullandı.

"Fazla sütle ilgili fiyat düşürme ahlaki değil"

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) da faaliyetlerini hızlandıracağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Sütte iyi bir noktadayız, 18,5 milyon tonu aşan bir üretimimiz var. Son günlerde tartışılan sanki bakanlık bir baskı aracıymış, serbest piyasaya müdahale eder bir duruşu varmış gibi bir yaklaşım belli çevreler tarafından pompalanmaya çalışılıyor. Tümüyle yalandır. İçinde bütün kesimlerin bulunduğu Et Süt Konseyi benim hiç katılmadığım bir toplantı. Kendileri belirliyor ve diyorlar ki sütün litresi 1 lira 15 kuruş. Savaşlar yaşanıyor bir de laktasyon dönemi olduğu için üretim fazla olacak... Fazla sütle ilgili fiyat düşürme ahlaki değil. Sanayicilere sesleniyorum, sizin belirlediğiniz fiyat. Burada pazar daralması varsa, bunun çaresini gelin birlikte konuşalım. Nitekim geldiler, şu anda süt tozunun tonuna 4 bin 500 lira destek veriliyor. O halde bunu getirip üreticiye mal etmenin bir anlamı var mı?"

"Ette tavan fiyat belirlemesi yapılmalı"

Çelik, 1 milyon 150 bin ton et üretildiğini bildirerek, et ithal edilmemesi için çabaladıklarını ve bu noktada hayvan varlığını arttırmak istediklerini söyledi. Kıymaya 32 lira, kuşbaşı ete 34 lira fiyat belirlendiğini kaydeden Çelik, bu iki üründe tüketiciyi de dikkate alacak şekilde tavan fiyat belirlemesi yapılması gerektiğini vurguladı. 

Dışarıdan canlı hayvanın pahalı geldiğine değinen Çelik, "Bunun fiyatını aşağı çekeceğiz, bunun yollarını da biliyoruz. Dışarıdan canlı hayvan daha düşük fiyata gelecek. Düşük fiyat nedir, üretici maliyetinin düşmesi demektir. Buradaki maliyet düşerse et fiyatını da düşürelim, üreterek et fiyatını düşürelim, girdileri indirerek et fiyatını düşürelim. Bizim çok ciddi bir ithal ihtiyacımız var, bu ihtiyacı ortadan kaldıracak şekilde hayvan varlığımız oluşturacağız" diye konuştu.

"Tarımsal destekler 81 ile yaygınlaştırıldı"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da küresel piyasalarda her gün yeni bir çalkantı yaşandığını, dünya ekonomilerindeki belirsizliğin devam ettiğini, Avrupa'daki ekonomik büyümenin de kalıcı olamadığını söyledi.

Tarım sektörünün başka alanlara benzemediğini ve stratejik bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Tedbir almazsak, bugün daha ucuz diye her ürünü ithal etmeye kalkarsak, gelecekte boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de tehlikeye girer" değerlendirmesinde bulundu.

Tarımda verimin artırılması noktasında çalışma yapılması gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, tarımın ekonomik bir üretim sistemine dönüştürülmesinin önemli olduğunu bildirdi. Yüzölçümü olarak daha küçük ülkelerin Türkiye'den daha çok tarımsal ürün ihraç ettiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda verimliliğin önemine değindi.

Şehirleşme ve kontrolsüz arazi kullanımı nedeniyle Türkiye'nin ekilebilir alanlarının azaldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, küçük işletme ölçeklerinin de ayrı bir sorun olduğunu söyledi.

Tarımda yaşanan sıkıntıların kaynağının dönemsel değil, "yapısal" olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, tarım sektörüne, tarımsal desteklere ve ticarete yeni bir bakış açısı kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Tarım sektörünün küresel rekabete uyumlu hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "TOBB olarak, ticaret borsalarımızla birlikte, tarım sektörünü daha da geliştirecek projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Borsalarımızın görüş, öneri ve sıkıntılarını siyasi iradeye iletiyoruz, çözüm yolları arıyoruz" şeklinde konuştu.

Tarımsal desteklerin 81 ile yaygınlaştırıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, coğrafi işaretler konusunda, oda ve borsaların daha aktif hale geldiğini ve Türkiye genelinde tescilli coğrafi işaret sayısının 200'e yaklaştığını söyledi.

 

 

Görüşünüzü Bildirebilirsiniz


Görüş bildirebilmek için, giriş yapmanız gerekir

Yapılan Görüşler