Ham petrol, doların sert satışların ardından tekrar yukarı bir hareket yapmasının ardından kayıpları

Az Kazanacaklar diye Korkuyorlar

Küresel piyasalar "düşük" petrolden tedirgin

Ham petrol, doların sert satışların ardından tekrar yukarı bir hareket yapmasının ardından kayıplarını derinleştirdi ve Asya emtia hisselerinde satışları tetikledi. Avrupa hisse senetleri düşerken, Çin hisse senetleri, kredili işlemlere yönelik kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından ralli yaptı.

Batı Teksas petrolü (WTI), Cuma günkü kayıpların ardından, ABD'de aktif petrol kuyusu sayısının bu yıl ilk kez artmasının ile birlikte, yüzde 1 daha düşerek varil başına 39.04 dolara geriledi. Dolar, Fed'in 2016yılı için faiz artırımı beklentilerini geri çekmesinin ardından geçen hafta beş ayın en düşük seviyesine inmesi sonrası, çıkışını ikinci güne taşıdı. Emtia ihraç eden ülkelerin paraları en falza kaybeden paralar oldu. Japonya piyasasının tatil nedeniyle kapalı olması ile birlikte, madencilk şirketleri tüm Asya'da kayıplara öncülük ederken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, aracı kurumların öncülüğünde, Mayıs ayından bu yana en uzun rallisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Küresel politika yapıcıların daha önce görülmemiş büyüklükteki teşviklerini sürdüreceği spekülasyonu, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) Cuma günü 2016 yılı kayıplarını geri almasına yardımcı oldu. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, tarihinin en kötü yıl başlangıcını yapmasının ardından artı bölgeye geçti. Goldman Sachs Group Inc., güçlü ekonomik göstergelerin Fed'i bu yıl borçlanma maliyetlerini üç kez artırmaya yönelteceği tahmininde bulunarak, dolardaki yükseliş beklentisini korudu.

Sydney'de Ayers Alliance Securities şef yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Petrolde son dönemde görülen hareketlerin büyük bölümü dolardan kaynaklandı," dedi ve "Petrol piyasasında talebin artması ve arzın absorbe dilmesi içn, daha güçlü ekonomik performansa ihtiyaç var," şeklinde görüş bildirdi.

WTI yüzde 1.1 düşerek, Hong Kong saati ile 11:18'de varil başına 39 dolara geriledi. Altın yüzde 0.2düşüşle ons başına 1,253.15 dolara düştü. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kaybetti. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.8 yükseldi.