Doların pazartesi günü yüksek faizli para birimleri karşısındaki yükselişi

Goldman Sachs Group Inc

Goldman "güçlü dolar" beklentisinde ısrarlı

Goldman Sachs Group Inc., son dönemdeki sert düşüşlere karşın görüşünü değiştirmedi ve dolardaki yukarı yönlü beklentisini koruyor. Doların pazartesi günü yüksek faizli para birimleri karşısındaki yükselişi, bu görüşe en azından bazı yatırımcıların katıldığını gösteriyor.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in temkinli para politikası yaklaşımının dolara olan talebi düşürmesinin etkisi ile, 29 Şubat'tan bu yana yüzde 3.5 düştü ve Nisan 2011'den bu yana en kötü aylık performansına yöneldi. Fed bu yıl iki kez faiz artırımı yapabileceğini işaret etmesine karşın, Goldman ekonomistleri, güçlü ekonomik göstergelerin politika yapıcıları üç kez faiz artırımı yapmaya yöneltebileceği tahmininde bulunuyor. Yeni Zelanda doları, tüketici güveninin ilk çeyrekte düşütüğünü gösteren veri sonrası, Asya hisse senetlerindeki düşüşle birlikte, dolar karşısındaki kayıplara öncülük etti.

New York'ta, döviz strateji müdürü Robin Brooks başkanlığındaki Goldman analistleri, "Güvercin Fed'in, ABD ekonomisinin Euro Bölgesi ve Japonya ekonomilerine göre daha iyi performans göstermesini sağlayacağı dikkate alındığında, para politkalarının farklılaşmasına göre yapılan işlemler için durum daha güçlü, daha zayıf değil," dedi ve "Yukarı yönde hareket etmek güç, ancak dolar yükselecek" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen hafta yüzde 1.3 düştükten sonra, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükselerek, Singapur saati ile 10:10'da 1,187.03 puana çıktı. Dolar, kiwi olarak da adlandırılan yeni Zelanda doları karşısında yüzde 0.7 yükselerek 67.60 ve Aussie oalrak da adlandırılan Avustralya dolarına karşı ise yüzde 0.4 tırmanarak 75.80 seviyesine çıktı.

ABD para birimi yen karşısında, 17 Mart'ta 110.67 ile Ekim 2014'ten bu yana en zayıf seviyesine inmesinin ardından yüzde 0.2 zayıflayarak 111.31 yen seviyesine geldi. ABD para birimi euro karşısında 1.1270 seviyesinden 1.1282 seviyesine geldi.