Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 11:02'de yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu

Asya hisseleri düşt

Asya hisse senetleri, ham petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile emtia üreticilerine gelen satışların etkisi ile değer kaybetti. Bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi üç ayın zirvesinden geriledi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 11:02'de yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı. Küresel hisse senetlerinin değeri bu ay, merkez bankalarının teşvik adımları ile birlikte, petroldeki yükselişle birlikte enerji hisselerine gelen alımların beklentileri iyileştirmesi sonucu 4 trilyon dolardan fazla arttı. 

Sydney'de CMC Markets şef piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Tatil nedeniyle kısalan hafta ve son dönemde gördüğümüz güçlü ralliden dolayı, piyasada çok fazla heves görmüyoruz," dedi ve "Bu rallinin sürmesi için daha fazla katalizör görmemiz gerek. Büyümenin istikrarlı olduğuna ilişkin daha fazla işaret görmeliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya'da S&P/ASX Endeksi yüzde 0.5 düşerken, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Yeni Zelanda'da S&P/NZX Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.4 düştü. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, kredili işlemlere ilişkin kısıtların gevşetilmesinin ardından yüzde 1.4 tırmandı.

ABD'de Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), tarihinin en kötü yıl başlangıcını gerçekleitmesinin ardından bunun etkilerini silerek 2015 yılı sonunda gördüğü seviyelere çıkarken, politika yapıcıların daha önce görülmemiş büyüklükteki tedbir paketleri ile ekonomilerini desteklemeleri sonucu, gelişen piyasa hisse senetleri Ocak ayındaki en düşük seviyesinden bu yana yüzde 20'den daha fazla yükseldi.