Fransa'da Sarı Yelekler'in 42 talebi arasında yer alan Yurttaş Girişimi Referandumu'na (RIC), Başbakan Edouard Philippe ve Meclis Başkanı Richard

Fransa Başbakanı Hata yaptık

Avrupa'da neoliberal politikalara yönelik toplumsal öfkenin dönüm noktalarından biri olan Sarı Yelekler hareketini teskin için Macron yönetiminden birbiri ardına adımlar geliyor.Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ekonomik vaatlerinin ardından, bu kez Başbakan Edouard Philippe, Sarı Yelekler'in 42 talebi arasında yer alan Yurttaş Girişimi Referandumu'na (RIC) yeşil ışık yaktı.

HÜKÜMETİ DEVREDIŞI BIRAKARAK
Yurttaşın herhangi bir yasa teklifinin 700 binden fazla imza toplaması halinde hükümetin onayı gerekmeksizin meclis tarafından son şekli verilerek referanduma sunulması önerisi, Sarı Yelekler'le özdeşleşen talebe dönüşürken, Philippe'den şu açıklama geldi:

DEMOKRASİ İÇİN İYİ BİR ARAÇ OLABİLİR, AMA KOŞULSUZ OLMAZ

Bu ilkeye nasıl karşı olunabilir ki, referandum demokrasi için iyi bir araç olabilir, ama her konuda ve her şartta değil.
HALKI DİNLEMEDİK' İ TİRAFI
Sputnik'in haberine göre bunun için Fransa çapında örgütlenme çağrısı yapan Başbakan, "Hata yaptık. Fransız halkına yeterince kulak vermedik" dedi.Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı Meclis'in Başkanı Richard Ferrand da referandum meselesini tartışmaya hazır oldukları mesajını verdi."Ancak belli bazı kurallar olmalı" diyen Ferrand, çoğunluğun taleplerinin azınlıkların ezilmesi anlamına gelmemesi ve "Emekli maaşları üç katına çıkarılsın", "Şu veya bu bakan kovulsun" gibi taleplerle halkoylamasına sunulmaması gerektiği uyarısını yaptı. Sarı Yelekler'e verilen sözlerle ilgili tasarıların perşembe Meclis'te, cuma Senato'da görüşüleceğini aktaran Ferrand, parlamenterlere çok fazla değişiklik önergesi sunarak acil toplumsal adımların atılmasını geciktirmemeleri çağrısı yaptı. Sarı Yelekler, aralarından 30 bin kişinin katılımıyla düzenledikleri anketlere dayanarak saptadıkları 42 temel talebi 29 Kasım'da parlamenterlere ve medya organlarına göndermişti. 'Sarı Yelekler'in Siyasal Programı' da denilen 42 talep içinde RIC şöyle ifade ediliyor:"Halkoylaması anayasaya girsin. Her bireyin yasa teklifini sunabileceği, bağımsız bir teşkilatın denetiminde kolay anlaşılır ve etkili bir site kurulsun. Eğer söz konusu yasa teklifi 700 binin üzerinde imza toplarsa, Meclis bunu tartışıp, düzeltip, tasarı haline getirerek tüm Fransızların katılacağı bir halkoylamasına sunmakla yükümlü olsun."