Cezaevinde işkence edilerek öldürülen Ulaş Yurdakul'un ölümüne ilişkin davada 4 sanık için gerekçeli karar açıklandı.

eğlence için öldürüldü

Balıkesir L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda adli hükümlü olarak kalırken diğer mahkûmlar tarafından işkence edilerek öldürülen Ulaş Yurdakul’un ölümüne ilişkin 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet verilmesinin ardından gerekçeli karar açıklandı. 
Kararda “canavarsa hisle öldürme” eyleminin tanımı yapılarak, “suça konu olaya bakıldığında, sanıkların sübut bulan suçu sırf  bedensel ve zihinsel birtakım problemleri olan sanığa karşı şiddet uygulamaları ve bu şiddeti teamül haline getirip bu şiddeti aynı sanığa karşı nedensiz bir şekilde eğlence olsun saiki ile eylemi işleme amaçları maktulün ölümü ile neticelenen oransızlık göz önüne alındığında canavarca hisle öldürmek suçunu oluşturduğu anlaşılmaktadır” denildi.  
Zehra Özdilek'in Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, Balıkesir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yurdakul ile ilgili gerekçeli kararında olay günü yaşananlar, mahkûmların, tanıkların ifadeleri ve savcı mütaalasına yer verildi.
Delil olarak ise katılanların beyanları, tanık ve gizli tanık anlatımları, kamera kayıtları, ses kayıtları, otopsi tutanağı, uzmanlık raporu, teknik bilirkişi raporu, denetim raporu, nüfus adli sicil kayıtları ve tüm soruşturma evrakı kapsamı gösterildi. Kararda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen İbrahim Armağan’ın annesi ile yaptığı telefon konuşmasına da yer verildi. Armağan telefonda, “Batmanlı (küfrediyor) biri öldü gitti. (Yine küfrediyor) teröristi. Sekiz kişi varız. Serkan abi ‘Ben yaptım’ diyor. Serkan Abim, Allah razı olsun, alıyor üstüne. Bakalım... Serkan Abi yırttıracak bizi de biraz uğraştıracak bizi...Yav askere git dedin, millet dağda öldüremiyor teröristi, biz burda öldürdük işte, daha ne istiyon” ifadelerini kullanmıştı. Yurdakul’un ölümüne ilişkin görülen davada sanık 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet verilirken 2 sanık suçu bildirmemeden 1’er yıl ceza almıştı. 3 sanık ise beraat etmişti.