Mahkeme, Selahattin Demirtaşın tahliye talebini reddeden Ankara 19uncu Ağır Ceza Mahkemesinin kararına yapılan itirazı reddetti.

Selahattin Demirtaş

Mahkeme, Selahattin Demirtaş'ın tahliye talebini reddeden Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına yapılan itirazı reddetti.

Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı sonrası, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliye talebini reddeden Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına yapılan itirazı reddetti.
Demirtaş'ın tutuklu yargılanmasına devam edileceği belirtildi.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 20 Kasım'da Selahattin Demirtaş'ın başvurusuna dair kararını açıklamış ve tutukluluğun hukuka aykırı olduğunu söyleyerek 2 yılı aşkın süredir Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Demirtaş'ın tutukluluğunun sonlandırılmasına karar vermişti. AİHM'den Demirtaş kararı:
Tutukluluk hukuka aykırı, serbest bırakılsınNE OLMUŞTU?24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde tutuklu olmasına rağmen yarışarak tarihe geçen Selahattin Demirtaş, iki yılı aşkın süredir cezaevinde.Demirtaş hakkındaki süreç, 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliğinin kabulü ile başladı. Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra bunun anayasaya aykırı olduğunu savunan ve diğer HDP’li vekiller gibi ifade vermeye gitmeyi reddeden Demirtaş, 4 Kasım 2016’da gözaltına alındı. Demirtaş, o dönem HDP Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ ve dokuz HDP’li vekil ile birlikte “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyeliği,”, “örgüt adına suç işlemek”, “propaganda” gibi gerekçelerle tutuklandı.