HDP, kayyım atanan belediyelerde yaşanan yolsuzlukların araştırılması için önerge verdi.

HDP yolsuzluklarının araştırılmasını istedi

HDP, kayyım atanan belediyelerde yaşanan yolsuzlukların araştırılması için önerge verdi. 
HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Ayhan Bilgen, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine atanan kayyımların Sayıştay raporlarına da yansıyan yolsuzluk ve usulsüzlükleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi. HDP başvurusunda,
DBP belediyelerine atanan kayyımların atandıkları günden bu yana uygulamaya koydukları asimilasyon politikalarının yanı sıra yolsuzluk ve kirli ilişkilerle de gündeme geldiğini söylediler. Evrensel’in de gündeme getirdiği kayyım atanan belediyelerdeki usulsüzlüklere ilişkin haberlere dikkat çekilen başvuruda, Sayıştay raporlarına ilişkin haberlere ek olarak İçişleri Bakanlığı müfettişlerince ‘yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma, rant’a dair şikâyetler sonucunda DBP’li belediyelere atanan 9 kayyımın daha önce görevden alındığı hatırlatıldı.
HDP başvurusunda “DBP’nin seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınıp tutuklanmasından sonra atanan kayyımların yaptığı yolsuzluklar ve ihaleye fesat karıştırma gibi hukuk dışı ve usulsüz faaliyetleri gerek basında gerekse kamuoyunda gündemde kalmaya devam etmektedir. Kayyımların yaptığı söz konusu yolsuzluk ve usulsüzlüklerin toplumda yarattığı maddi ve manevi tahribatın araştırılması ve kayyımların usulsüz şekilde harcadığı bütçenin açığa çıkarılması için bir komisyon kurması elzem hale gelmiştir” dedi.